Моя улюблена книга (твір-міркування)


Книг написані дуже багато і немає жодної людини у світі, хто прочитав би усі книги -- це історія і смаки кожної епохи. Деякі з них безнадійно втратили свою привабливість, інші -- актуальні і читаються з цікавістю і сьогодні. Кожен письменник мріяв писати на віки, а ось вийшло у нього або ні, з'ясовується в подальших поколіннях.
Я не можу сказати, що люблю якусь одну книгу. У мене їх багато, вони різнопланові, одні художні, інші пізнавальні. Наприклад, "Гра у бісер" Гессі відкрила мені абсолютно інший світ, наповнений смаком до пізнання, радістю безкорисливої праці, благоговійним відношенням до культури. А повесли В. Крапивина навіяли тугу, тому що мені вже не повернутися в дитинство, не мріяти про безкорисливого друга, тому що ми виросли і стали закохуватися, ми входимо у фазу дорослих стосунків. І тут на зміну Крапивину до мене приходить М.Булгаков. У романі "Майстер і Маргарита" я знаходжу сарказм і іронію, якими наповнений сам, любов, про яку мріє кожен. І ще -- непередавану пушкінську ноту в діалозі Воланда і Левія Матвія :
"Чому ж ви не візьмете його до себе, у світло? -- Він не заслужив світла, він заслужив спокій".
Це перекликається із словами:
"На світі щастя немає, але є спокій і воля.".
Якщо сказати про заповітні імена, то це Честертон, Толкиен, Вудхауз. Я люблю не якісь окремі твори цих авторів, а той погляд на життя, ту глибоку моральну і радісну філософію, на якій виросли їх світи.
Добрий казкар Толкиен, що завершує своїх "Хранителів" трагічною істиною : "Я повинен загинути, щоб Хоббитания жила".
Честертон, що знав, що справжній социалий "так само нездатний вкрасти діаманти, як і єгипетські піраміди", але це "людина, яка вважає, що ваша власна сажа вам не належить". Честертон усе життя, як від чуми, що біг від слави і величі, але для історії що став тим каменем, який будучи спочатку знехтуваний архітекторами, згодом встав в главу кута.
Будхауз, кожним словом відданий своїй Великобританії і смертельно ображений нею. Він поїхав в США, прожив там усе життя, відмовившись приїхати навіть для того, щоб прийняти рицарський титул. Але в кожній його книзі -- світле сонце англійської весни, улюблені простодушно-лукаві герої, що б'ються... ні, не з лиходіями, а з сумовитим, обачливим, холодним і бездушним "дорослим світом". Вічні діти, як дядько Фред; який обожнює "марнувати радість і світло".
Юрій Олеша говорив, що уся історія літератури коштує на одній полиці. Це означає, що книги -- не конкуренти один одному, вони -- грані одного світу. Але у кожного є такий кристал, через який заломлюється усе інше. У мене це Пушкін. Усе, до чого прагне розвиток людської душі і розуму, вже було сказане або намічене у нього. Пушкін -- це усеосяжна об'єктивність, мудрість, але при цьому зігріта серцем. Це найгостріший розум і щонайтонше поетичне почуття. Найбільше я люблю прозу Пушкіна, його публіцистику і його листи. Смішно і незручно після нього читати деяких письменників, що приховують за багатослівністю незначність думки і бідність почуттів.
Я росту сам і росте моя бібліотека. Кожна прочитана мною книга займає покладене місце в моїх думках і душі. Я чесно не можу сказати, яка книга мною особливо улюблена. Усе настільки різноманітно, цікаво і захоплююче, що залишається побажати собі довгому життю, щоб дізнатися і вивчити хоч крихітну частину світу.

Atkritka - аткрытки на каждый день! Позитив!